Sunday, 1 March 2015

Arrivederci Cinque Terre!

It's time to say goodbye to Cinque Terre, to Liguria and to Italy. Stay warm. I know you will. It was time for the last pizza with pesto (delicious!), last drops of wine, last beautiful sunset and last walk down the stairs.

Were we sad to go? Yes. Would we like to come back one day? For sure.

On our way back, we managed to stay in LaSpezia for an hour or two. Perfect for a rather short distance walk. And for a delicious frozen yoghurt with fruit!

So that's an official goodbye to our Italian adventures (finally, I know!). From the warm regions of southern Europe, we will be moving "a few" kilometres up north next time. Intrigued? Stay tuned!


Nadszedł czas, by pożegnać się z Cinque Terre, z Ligurią i z Włochami. Trzymajcie się ciepło. Wiem, że będziecie. Był to czas ostatniej pizzy z pesto (przepyszna!), ostatnich kropli wina, ostatniego cudnego zachodu słońca i ostatniego zejścia ze schodów.

Czy było nam smutno z powodu wyjazdu? Tak. Czy chcielibyśmy wrócić któregoś dnia? Na pewno.

W drodze powrotnej udało nam się wygospodarować godzinkę czy dwie w LaSpezii. Idealnie na krótkodystansowy spacer. I przepyszny mrożony jogurt z owocami!

Czas na oficjalne pożegnanie z naszymi włoskimi przygodami (czas najwyższy, wiem!). Z ciepłych regionów południowej Europy przeniesiemy się "kilka" kilometrów na północ. Zaintrygowani? Zaglądajcie już wkrótce!


Our window view / Widok z naszego okna
 Manarola
 The place where we spent all our evenings / Miejsce, w którym spędzaliśmy wszystkie wieczory

 LaSpezia

No comments:

Post a Comment