Wednesday, 26 February 2014

A family walk in Sopot

On Saturday we wanted to go skiing, just like last week. As I was observing Artur learn to ski, I kept thinking to myself "It can't be that hard" and "I finally want to learn myself". And I wanted to do that so bad. Not in a week, not in a month, not in a year. Now!

On Friday evening we checked Kotlinka's webpage for weather and snow conditions all in all and they were still encouraging skiers to come. However, on Saturday morning there was no new info about the weather. So my father in law called them and found out that due to weather conditions, they decided to end the skiing season already. What a shame! I really wanted to go! Well, patience is a virtue. I have to wait. Hopefully, till November. No sooner (!), and no later (ok, can be later. But no sooner!).

Instead of going skiing, we went for what-felt-like a spring walk in Sopot. Breathing in some fresh air, Artur running around, stepping on a beach for the first time this year. The sun was shining, it was warm, not windy. A perfect weather for a nice family walk.

W sobotę chcieliśmy jechać na nart, tak jak tydzień temu. Jak patrzyłam na Arturka uczącego się jeździć, myślałam sobie "To nie może być takie trudne" i "W końcu sama chcę się nauczyć". Chciałam i to bardzo. Nie za tydzień, nie za miesiąc, nie za rok. Już!

W piątek wieczorem sprawdziliśmy stronę www Kotlinki, żeby sprawdzić warunki pogodowe i śniegowe i czytaliśmy, że wciąż zapraszają narciarzy na stok. Ale w sobotę rano nie było już nowych informacji o warunkach. Więc mój teść zadzwonił do nich i dowiedział się, że z powodu pogody ogłaszają koniec sezonu. Co za szkoda! Naprawdę chciałam jechać! Cóż, cierpliwość jest cnotą. Muszę poczekać. Mam nadzieję, że do listopada. Nie wcześniej (!) i nie później (no dobra, może być później. Ale na pewno nie wcześniej!).

I tak oto zamiast na narty, wybraliśmy się na co-wyglądało-jak wiosenny spacer w Sopocie. Wdychanie świeżego powietrza, Arturro biegający i szalejący na świeżym powietrzu, stawianie pierwszych kroków na plaży w tym roku. Słoneczko świeciło, było w miarę ciepło i nie wiało. Idealna pogoda na rodzinny spacer.   
No comments:

Post a Comment